Yokogawa NFBU200-S Base Module
❤ Add to collection
Yokogawa NFBU200-S Base Module
Weight:3.200KG
Quantity:
(Inventory: 9)
Buy now
Add to cart
Feature
External Zero Adjustment
External zero is continuously adjustable with
0.01% incremental resolution of span. Re-range
can be done locally using the digital indicator with
rangesetting switch.
Integral Indicator (LCD display, optional) “◊”
5-digit numerical display, 6-digit unit display and bar
graph.
The indicator is configurable to display one or up to
four of the following variables periodically.;
Measured differential pressure, differential pressure
in %, scaled differential pressure, measured static
pressure. See also “Factory Setting.”
Local Parameter Setting
(Output signal code D, J and Q)
Parameter configuration by the external zero
adjustment screw and push button (Integral indicator
code E) offers easy and quick setup for parameters
of Loop test, Tag number, Unit, LRV, URV, Damping,
Output mode (linear/square root), Display out 1. and
Re-range by applying actual pressure (LRV/URV)
and Device Information.
Burst Pressure Limits
69 MPa (10.000 psi) for wetted parts material S,
except for Measurement span F.
47 MPa (6.800 psi) for wetted parts material other
than S or Measurement span F.
Self Diagnostics
CPU failure, hardware failure, configuration error,
and over-range error for differential pressure, static
pressure and capsule temperature.
User-configurable process high/low alarm for
differential pressure and static pressure is also
available.
Signal Characterizer (Output signal code D, J and Q)
User-configurable 10-segment signal characterizer
for 4 to 20 mA output.