A-B 1398-DDM-075 Servo Drive Unit Ultra 200 Servo Drive
From:A-B | author:Mr.Chen | Time :2024-07-29 | 564 view: | 🔊 Click to read aloud ❚❚ | Share:
Description
About the 1398-DDM-075
Specifically, the 1398-DDM-075 has an AC input voltage requirement of 100-240VAC rms, single-phase or three-phase, and an input frequency of 47-63 Hz. It also has an auxiliary input that is isolated from the supply voltage of the main AC input circuit. The auxiliary AC input is rated at 100-240 VAC, single phase, 47-63 Hz, and has an input current of 1.0 amp for 100 VAC and 0.5 amp for 240 VAC.
The drive has a total line voltage of 141-339 VDC, bus capacitance energy absorption of 152 Joules, and bus capacitance of 4290 µF. power dissipation is 300 watts.
The 1398-DDM-075 module also has analogue outputs with 8-bit and 12-bit resolution. The analogue input voltage range is 0-10 volts. The analogue inputs have 10-bit resolution. 1398-DDM-075 has an integrated power supply and a shunt regulator, which uses a microcontroller to manage the machine's position, speed, and current. 1398-DDM-075 servo drives are powerful and require minimal maintenance. When maintenance is required, the standard procedure is to check that cable insulation and connections are intact. Recommended humidity limits are between 5% and 95%, the same as other ULTRA 200 drives. 1398-DDM-075 weighs 21.32 lbs. Peak output currents are 50A for single-phase power supplies and 75A for three-phase power supplies. the input frequency is 47-63 Hz. when operating the 1398-DDM-075 ULTRA 200 Servo Drive from a single-phase power supply, the current limit must be set correctly to avoid damage to the module. the 1398-DDM-075 can be operated from a single-phase power supply. the 1398-DDM-075 can be operated from a single-phase power supply.
1398-DDM-075 Frequently Asked Questions
What current limit parameters must be set for the single-phase 1398-DDM-075?
The current limits for the single-phase 1398-DDM-075 must be set as follows: Positive current limit - 50 A peak. Negative Current Limit - 50 A peak. Average Current: 15 A continuous current. Note that failure to set these parameters may result in drive failure and/or potential damage.