A-B 1398-DDM-075 Servo Drive Unit Ultra 200 Servo Drive
From:A-B | author:Mr.Chen | Time :2024-07-29 | 567 view: | 🔊 Click to read aloud ❚❚ | Share:
Does the 1398-DDM-075 have motor overload protection?
Does the drive support single-phase and three-phase input voltages?
What is the output power of this servo drive at different phase input voltages?
The output power is 3 kW for single-phase input and 7.5 kW for three-phase input.
What are the compatible motors for use with the 1398-DDM-075?
The 1398-DDM-075 is compatible with Allen-Bradley brushless servo motors.
Technical Description of the 1398-DDM-075
The Allen-Bradley 1398-DDM-075 has a 141-339 Vdc bus voltage, 47-63 Hz ac input frequency, and 100-240 Vdc auxiliary input voltage. It measures 14.2 x 5.97 x 8.84 inches (360.6 x 151.7 x 224.5 mm) and has an AC input current of 30 amps RMS.