A-B 1394-SJT22-A GMC Standard System Module
From:A-B | author:Mr.Chen | Time :2024-07-18 | 276 view: | 🔊 Click to read aloud ❚❚ | Share:
DESCRIPTION
The Allen-Bradley 1394-SJT22-A is a GMC standard system module with a /-10VDC input.
It has an electrical output voltage of 530/680 V DC and a continuous power output of 17/22 kW with a peak power of 136 kW.
The continuous current output is 33.8 A and the peak current is 200.0 amps.
About the 1394-SJT22-A
The top clearance must be 254 mm (10.0 inches) and 155 mm (6.1 inches) on both sides, including the bottom area of the system module.
The 1394-SJT22-A module is an Allen-Bradley/Rockwell Automation GMC-Turbo system module.
The module features a 32-bit central processing unit. It also has a /-10 volt DC analogue input.
The module is powered by an AC power supply rated from 380 volts AC to 460 volts AC at 50 to 60 Hz.
The rated output power is 17 to 22 kW and the bus voltage is rated from 530 volts DC to 680 volts DC.
1394-SJT22-A Technical Description
The Allen-Bradley Servo Controller 1394-SJT22-A is a system with a 50-60 Hz, 10 kW power rating and 360-480 AC volt input voltage.