GE Fanuc IC200ALG264 Compact, multifunctional analogue input module
From:GE | author:Mr.Chen | Time :2024-07-17 | 790 view: | 🔊 Click to read aloud ❚❚ | Share:
The module has a **backplane current consumption of 100 mA.
About the IC200ALG264
The analogue resolution is 0.5 µA = 1 (4-20 mA range) and 0.625 µA = 1 count (0-20 mA range).
Otherwise, install the jumper for 0-20 mA operation.
It has a ** backplane current consumption of 100 mA.
The IC200ALG264 module is an analogue input module designed and marketed by GE Fanuc Automation.
It can also report open-circuit faults on each of its channels. These diagnostic modes are available when used in 4-channel 20 mA mode.
The module has isolation ratings of 350 volts AC continuous and 1500 volts AC one minute.
Typical accuracy is +/- 3.25% at 0 degrees Celsius and +/- 1% accuracy at full scale**.
The module's backplane current consumption is rated at 5 mA at 100 volts**. The update time is rated at 7.5 milliseconds.